Thanks to all our musicians, dancers, judges and everyone that participated in this year’s Virtual Best of Batoche competition.

RED RIVER JIG COMPETITIONS

Mini Metis
6 years old and under
1st place Gage Lavallee from Lac La Biche, Alberta
2nd place Athena Bluebell from Fishing Lake, Saskatchewan
3rd place Bruce Atkinson from Thorsby, Alberta

Junior
7 years old to 12 years old
1st place Shasta Nepinak from Dauphin, Manitoba
2nd place Hailey Forsyth from Dauphin, Manitoba
3rd place Elizabeth Griffiths from Athabasca, Alberta

Youth
13 years old to 17 years old
1st place Rachelle Guiboche from Dauphin Manitoba, Manitoba
2nd place Kenton Alook from Edmonton, Alberta
3rd place Skyla Burns from Dauphin, Manitoba

Intermediate
18 years to 64 years old
1st place Felicia Morrisseau from Winnipeg, Manitoba
2nd place Jocelyn Linklater from Prince Albert, Saskatchewan
Tied for 3rd place Ashla Michel from Prince Albert, Saskatchewan
Tied for 3rd place Corey Poitras from Whitecourt, Alberta

Senior
65 years old+
1st place Ed Poitras from St. Paul, Alberta
2nd place Norman Keyseas from Kylemore, Saskatchewan
3rd place Francis Underwood from Sandy Bay, Saskatchewan

SQUARE DANCE COMPETITIONS

Junior
1st place D-Town Junior Steppers from Dauphin, Manitoba

Senior
1st place D-Town Steppers from Dauphin, Manitoba
2nd place Qu’Appelle Valley Square Dancers from La Ronge, Pelican Narrows, Stanley Mission, Prince Albert and Muscowpetung First Nation/Fort Qu’Appelle, Saskatchewan

FIDDLE COMPETITIONS

Youth
12 years old and under
1st place Max Francis from Victoria, British Columbia
2nd place Morgan Koncur from Ardrossan, Alberta
3rd place Nya Chapman from Winnipeg, Manitoba

Junior
13 years to 17 years old
1st place Zachery Willier from Edmonton, Alberta
2nd place Rory McCallum from Brandon, Manitoba
3rd place Haley Koncur from Strathcona County, Alberta

Intermediate
18 years old +
1st place Brianna Lizotte from Sylvan Lake, Alberta
2nd place Breann Denby from Calgary, Alberta
3rd place Alicia Blore from Toronto, Ontario

Senior
65 years old+
1st place Ed Poitras from St. Paul, Alberta
2nd place Stanley Beaulieu, Hay River fromNorthwest Territories

Championship
1st place Paul Lemelin from Val Therese, Ontario
2nd place Caitlin Armstrong from The Pas, Manitoba
3rd place Braden Gates from Edmonton, Alberta